Skip to content

Zwinność? Od czego zacząć.

Zwinność, czyli to zdolność do przemyślanej, racjonalnej zmiany bez utraty jakości na efekcie końcowym?
Czyż nie byłby to idealny świat projektów kiedy dostarczamy co klient oczekuje , w terminie i bez błędów?

SUN TZU w „Sztuce wojny” powiedział cyt.

“Dobra armia powinna przypominać zwinnego węża, który uderza ogonem, gdy zaatakowano jego głowę, głową – gdy zaatakowano ogon, oraz zarówno głową, jak i ogonem, gdy uderzono go w środek. Czy armia może być zwinna jak wąż? Może. Nawet ludzie, którzy się nie lubią, pomagają sobie w kłopotach, gdy płyną na tej samej łodzi.”

Przypomina mi się historia pewnej zmiany w armii, opisanej w książce „Sedno zmian” Johna P. Kottera i Dana S.Cohena. Opisywana tam prawdziwa historia pokazała jak relacje miedzy dowodzącymi, zmieniły się. Kiedy byli na jednej tratwie której płynęli jako rozbitkowie zrozumieli siebie, nauczyli się ze sobą rozmawiać, słuchać uważnie. Kłopoty w jakich się znaleźli pojednały ich.

A co mamy w świecie biznesu, kiedy armia w postaci zespołu ma się dogadać?
Dostrzegając analogię zauważamy, że jest tak samo. Dobry i zgrany zespół, niczym drużyna First Delta One oddziałów Neavy Seals potrafi sprostać najtrudniejszym wymaganiom, przeciwnościom, czasowi.

Co jest powodem, że właśnie tak się dzieje?
Odpowiedź jest prosta, może nawet i kuriozalna – są razem.

Co nasza główna zdolność jaką jest zwinność ma z tym wspólnego?
Manifest Agile z roku 2001 mówi nam na temat wskazówek, rad którymi powinniśmy się kierować chcąc być zwinni:

 • Ludzie i relacje ponad procesy i narzędzia
 • Działające oprogramowanie ponad obszerną dokumentacje
 • Współpraca z klientem ponad kontrakty i umowy
 • Reagowanie na zmiany ponad podążanie za planem.

Dokładając do tego 12 zasad Manifestu Agile, mamy prostą i zwięzłą receptę na zwinność.

 • Najwyższy priorytet ma dla nas zadowolenie klienta dzięki wczesnemu i ciągłemu wdrażaniu wartościowego oprogramowania.
 • Bądźcie gotowi na zmiany wymagań nawet na późnym etapie jego rozwoju. Procesy zwinne wykorzystują zmiany dla zapewnienia klientowi konkurencyjności.
 • Dostarczajcie funkcjonujące oprogramowanie często, w kilkutygodniowych lub kilkumiesięcznych odstępach. Im częściej, tym lepiej.
 • Zespoły biznesowe i deweloperskie muszą ściśle ze sobą współpracować w codziennej pracy przez cały czas trwania projektu.
 • Twórzcie projekty wokół zmotywowanych ludzi. Zapewnijcie im potrzebne środowisko oraz wsparcie i zaufajcie, że wykonają powierzone zadanie.
 • Najbardziej efektywnym i wydajnym sposobem przekazywania informacji zespołowi deweloperskiemu i wewnątrz niego jest rozmowa twarzą w twarz.
 • Działające oprogramowanie jest podstawową miarą postępu.
 • Procesy zwinne umożliwiają zrównoważony rozwój. Sponsorzy, deweloperzy oraz użytkownicy powinni być w stanie utrzymywać równe tempo pracy.
 • Ciągłe skupienie na technicznej doskonałości i dobrym projektowaniu zwiększa zwinność.
 • Prostota – sztuka minimalizowania ilości koniecznej pracy – jest kluczowa.
 • Najlepsze rozwiązania architektoniczne, wymagania i projekty pochodzą od samo organizujących się zespołów.
 • W regularnych odstępach czasu zespół analizuje możliwości poprawy swojej wydajności, a następnie dostraja i dostosowuje swoje działania do wyciągniętych wniosków.

Podpisane przez: Kent Beck, Mike Beedle, Arie van Bennekum, Alistair Cockburn, Ward Cunningham, Martin Fowler, James Grenning, Jim Highsmith, Andrew Hunt, Ron Jeffries, Jon Kern, Brian Marick, Robert C. Martin, Steve Mellor, Ken Schwaber, Jeff Sutherland, Dave Thomas

Jak u Was jest ze zwinnością, w którym kierunku idziecie?
Sprawdzacie gdzie jesteście używając do tego Manifestu Agile. Zastanówcie się która z zasad u Was już działa, która była by najprostsza do wdrożenia w firmie, a które wymagają uważnego spojrzenia i sprawdzenia, która będzie dla Ciebie najtrudniejsza do wdrożenia w firmie.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapraszam Cie na CCD2017 gdzie poprowadzę temat  ZWINNOŚĆ – PODSTAWĄ KONKURENCYJNOŚCI PRACOWNIKÓW

Published inAgileBlogDuch Zespołumanifest agileSzkoleniazasady agilezwinność